תולעים בחיות מחמד

כלבים וחתולים עלולים להדבק ולשאת תולעים מסוגים שונים במערכות שונות של גופם. חלק מהתולעים עלול להדביק ולסכן לא רק את חיית המחמד אלא גם את בני-המשפחה. חשוב לדעת אודותיהם ולטפל באופן שגרתי.

תולעי מעיים

תולעי מעיים הם טפילים נפוצים מאד בחיות מחמד. תולעי מעיים עלולות לגרום לתסמינים שונים כגון רזון, שלשולים, הקאות, אנמיה ואפילו למוות. בד"כ חיות מחמד נדבקות ונושאות תולעים שטוחות (סרט) או תולעים עגולות.

תולעי סרט (תולעים שטוחות) 

שם לטיני: דיפילידיום קנינום  Dipylidium caninum
הדבקה בתולעת זו דורשת בליעה של פרעוש/ים.
חלק מהפרעושים נושאים בתוכם שלב מיקרוסקופי של תולעת זו. כשבעל חיים מלקק(מנקה) את עצמו הוא עלול לבלוע פרעושים. הפרעוש מתעכל במערכת העיכול והתולעת המיקרוסקופית משתחררת אל המעיים ומתחילה לגדול ולהתארך. התולעת סופגת מזון (מהמעי של חיית המחמד) דרך עורה ועם הזמן משחררת חלקים שנראים בצואה. חלקים אלה נראים כמו גרגרי אורז או גרגרי סומסום (אלא אם הם התייבשו קודם). כמו כן אפשר לאבחן נגיעות בתולעי סרט ע"י בדיקת צואה.
גם בני אדם עלולים להידבק, אם הם בטעות בולעים פרעוש. התופעה נפוצה יותר בקרב תינוקות שאינם מודעים לשמירה על היגיינה בסיסית, ובכל זאת היא נדירה מאד.
הטיפול כנגד תולעת הסרט הוא ע"י תרופה (פרזיקואנטל) שניתנת כטבליה לפה, בזריקה תת-עורית או כתכשיר שמטפטפים על עור בעה"ח בהתאם למשקל וגיל בעה"ח.
חובה להדביר את הפרעושים כדי להשתלט על נגיעות בתולעת הסרט. אם הפרעושים לא יושמדו - תמשיך להיות הדבקה חוזרת של בעה"ח בכל פעם שהוא יבלע פרעושים.
קיימים סוגים נוספים של תולעים שטוחות, אך הם נדירים יחסית.

תולעים עגולות (נמטודות)

ישנם מספר סוגים של תולעים עגולות (תולעי קרס, תולעי שוט ועוד) שיכולים להדביק חיות מחמד.
חלקם מדביקים את הגור עוד בעודו ברחם. אחרים נאספים ע"י הכלב מהסביבה (אדמה/דשא נגועים).
ניתן לגלות ביצים של תולעים עגולות בבדיקת צואה או לפי תסמינים קליניים (שלשול, ירידה במשקל, בטן נפוחה).
הטיפול נגד רוב התולעים העגולות הוא בעזרת טבליה, או לעיתים ע"י זריקה תת-עורית או סירופ.
חשוב לטפל נגד תולעים עגולות בגורים ואפילו רצוי לתלע היטב את האמא לפני ובזמן ההריון.

גם בני אדם עלולים להידבק בתולעים עגולות (בעיקר טוקסוקרה קניס), ובד"כ מדובר בילדים, שמשחקים בחול שמכיל ביצי תולעים, ובעקבות אי הקפדה על היגיינה בסיסית - הביצים נבלעות ע"י הילד. התולעת בוקעת מהביצה שנבלעה, מתפתחת, ועלולה לנדוד בגוף ולהגיע לרקמות שונות- בד"כ אל תוך העין או אל מתחת לעור.
חשוב להקפיד ולנסות למנוע בליעה של חול/אדמה ולמנוע מחתולים וכלבים מלעשות צרכיהם בארגזי חול.

הטיפול המקובל נגד תולעי מעיים בחיות מחמד הוא ע"י טבליות שמכילות מספר חומרים וכך הן משמידות תולעים שטוחות ועגולות בפעולה אחת. יש לוודא שהמינון מותאם למשקל, גיל ומצב בריאותי של חית המחמד.
 

מה לגבי תולעים אחרות?

ישנם סוגי תולעים שחיים במערכות אחרות (לא במעיים) שהם נדירים יחסית: דוגמאות: תולעי לב, תולעי ריאות, תולעי קיבה, תולעי כליות ועוד
 

מה לגבי תולעת הפארק המפורסמת?

מומלץ לקרוא אודותיה כאן

לסיכום - טיפול מניעתי תקופתי,מסייע לחיות המחמד שלכם וגם לכם.