פרעושים וקרציות – מטרד וגם סכנה אפשרית


כל מי שיש לו כלב או חתול יודע, שברגע שמתחילים סימני האביב להגיע מגיעות איתן צרות קטנות עם די הרבה רגליים שמהוות מטרד, (ואף סכנה), לחיות המחמד שלנו וגם לנו.


מדובר כמובן בפרעושים וקרציות, שקיימים לאורך כל השנה, והופכים לבעיה קשה יותר בתקופה החמה.

 

פרעושים

הפרעושים הם הטפילים הנפוצים ביותר בכלבים וחתולים.

הם יצורים קטנים, (1 – 4 מ"מ) בעלי גוף פחוס בצדדים, בצבע חום כהה, זריזים וחמקמקים ובעלי יכולת ניתור מרשימה מאוד –  פרעוש יכול לקפוץ לגובה של ~ 20 ס"מ. אדם בעל כושר ניתור מקביל, היה יכול לדלג בקלות מעל מגדל בן כחמישים קומות!

פרעושים יכולים לגרום לגירוד, ומחלות
 

מחזור החיים

רוב מחזור החיים של הפרעוש מתקיים בסביבת המחייה של בעל החיים (ולא על בעל החיים עצמו), שם בוקעות הביצים של הפרעושים ושם הזחלים מתפתחים. הזחלים מתנשלים, אחר-כך הופכים לגלמים ומהגולם בוקע פרעוש בוגר.

הפרעושים הבוגרים, זכרים ונקבות, עולים על גופו של הכלב או החתול שם הם מזדווגים. הנקבות ניזונות מדמו של בעל החיים ומטילות ביצים. הנקבה הבוגרת, לא יכולה להטיל ביצים אם לא מצצה דם. הביצים נושרות מגופו של הכלב או החתול לסביבת המחיה שלו ומחזור חיים חדש מתחיל.

חשוב לזכור שני דברים לגבי התרבותם של הפרעושים:

 • פרעושים מתרבים מהר! בגלל מחזור החיים הקצר, אוכלוסיית הפרעושים גדלה בקצב מהיר מאוד.

 • מחזור החיים מפוצל – חלקו מתרחש על בעל החיים וחלקו בסביבת המחייה שלו, לכן כשרוצים לפתור בעיית פרעושים יש לטפל הן בבעל החיים והן בסביבה בו זמנית.

 

בעיות הנגרמות מפרעושים

פרעושים עלולים לגרום לתופעות בלתי נעימות כגון:

 • גרודים וגירויים בעור

 • דלקות עור ופצעים

 • אנמיה – כתוצאה מאיבוד דם, בעיקר בגורים.

 • בכלבים וחתולים אלרגיים, מרכיב הנמצא ברוק הפרעוש גורם לתופעות קשות גם בעקבות עקיצה אחת בלבד. תופעות כגון גרוד עז  עד כדי פציעה עצמית, נשירת שיער והתקרחות, דלקות ופצעים.

 • העברת גורמי מחלה – חיידקים, תולעי סרט.

 • פרעושים עלולים לעקוץ גם בני אדם ולגרום לתופעות שונות החל מאי נוחות ועד בעיות עור חמורות ותגובות אלרגיות באנשים רגישים.


קרציות

הקרצייה הנה טפיל הרבה פחות זריז מהפרעוש. היא קטנה, (2-3 מ"מ) בצבע חום – שחור, היא נצמדת לגופו של בעל החיים ונשארת בנקודה אחת. לאחר שהיא מוצצת דם גופה גדל מאוד (פי 4-5) וצבעו הופך לאפור.

 
קרציות מוצצות דם ומעבירות מחלה שנקראת קדחת קרציות

מחזור החיים

כמו הפרעוש, גם רוב מחזור החיים של הקרצייה מתקיים בסביבה ולא על גופה של חיית המחמד. הביצים בוקעות בסביבה והקרציות הצעירות עוברות מספר שלבי התבגרות עד שהן הופכות לקרציות בוגרות. במעבר משלב לשלב הן ניזונות מדם. הקרציות מחכות לפונדקאי שיעבור , אז הן נתפסות עליו וננעצות בעורו. במשך ימים הן נשארות צמודות ומוצצות דם, בתום ארוחת הדם הן נושרות לקרקע, מטילות ביצים ומחזור חיים חדש מתחיל.

 

בעיות הנגרמות מקרציות

 • קרצייה נגועה עלולה להעביר לחיית המחמד טפיל דם (ארליכיה קניס, הוא הנפוץ ביותר בישראל), הגורם לקדחת קרציות. קדחת קרציות היא מחלה המופיעה בכלבים, אינה מדבקת לבני אדם, המתבטאת בשלב הראשון בדיכאון וחולשה ובהמשך, (ללא טיפול), הופכת כרונית, פוגעת בייצור תאי הדם ועלולה לגרום למוות .

 • קרצייה נגועה, שעוקצת אדם עלולה להעביר לו טפיל דם אחר, שגורם למחלה הנקראת קדחת הבהרות/קדחת הכתמים. מחלה זו אינה מדבקת לכלבים או חתולים.

 • דלקות עור ופצעים

 • אנמיה, בעיקר בגורים צעירים.

 • גירויי עור מקומיים


טיפול ומניעה בפרעושים וקרציות

חשוב מאוד למנוע הדבקה בפרעושים וקרציות, זאת על ידי הקפדה על טיפול נכון ויעיל.

 

כמה עקרונות חשובים:

 1. לטפל לאורך כל השנה ולא רק בקיץ, הטפילים הנ"ל מתרבים בקצב מהיר יותר בקיץ, אך הם נמצאים לאורך כל השנה.

 2. להיוועץ בווטרינר/ית לפני תחילת הטיפול על מנת להבטיח אבחון נכון של הבעיה וטיפול נכון .

 3. לטפל באופן רציף ועקבי, (לאחר הטיפול הראשון, לא לחכות עד שרואים את הטפילים מחדש ורק אז לטפל). אם מטפלים רק לאחר שרואים פרעושים או קרציות, קשה הרבה יותר להיפטר מהבעיה.

 4. לדאוג להדברה גם בסביבת המחיה של חיית המחמד – בבית ובחצר כיוון שזה מקור להדבקה חוזרת.

 

קיימים תכשירים רבים ומגוונים המיועדים לטיפול בבעיית הפרעושים והקרציות. יש טיפות, תרסיסים, קולרים ואבקות.  

חשוב לבדוק את תכונות התכשיר והתאמתו לצרכים לפני שקונים. לוודא שהתכשיר יעיל, בטוח לשימוש לחיית המחמד ולבני המשפחה, פעיל למשך זמן ארוך ונוח לשימוש.

 

ישנם חומרים לשימוש על בעלי החיים שהוכחה יעילותם גם בקטילה של זחלי הפרעושים שנמצאים בסביבה המידית של חיית המחמד. שימוש בחומר כזה לאורך כל השנה יכול לעיתים להביא לכך שניתן יהיה להסתפק בטיפול על בעל החיים עצמו ולא יהיה צורך בטיפול סביבתי.

 

חשוב לדעת:

לעיתים מניחים שבעל חיים שגר בתוך דירה ולא יוצא ממנה בכלל, (חתולים למשל), לא ייחשף לפרעושים ולא יידבק. צריך לזכור שפרעושים יכולים להגיע על גבי הבגדים של בני הבית שיוצאים מהדירה ונכנסים אליה ולהדביק את בעל החיים. לכן גם בעל חיים שחי בתוך דירה ולא יוצא החוצה יכול להיות נגוע בפרעושים. חשוב לשים לב לכך ולטפל בהתאם.

 

עם טיפול נכון ניתן להקדים תרופה למכה ולחסוך מאתנו ומחיית המחמד שלנו את המטרד והסבל שגורמים הטפילים.