פגיעת מכונית (HBC-Hit By Car) היא אירוע מצער, המתרחש מדי יום. כלב יכול להיפגע על ידי  מכונית חולפת במהירות גבוהה, אך גם על ידי הבעלים עצמם ברגע של חוסר תשומת לב.

הפגיעות הנלוות לאירוע של פגיעת רכב הן לעיתים קרובות מורכבות ביותר, ועלולות אף להסתיים במוות.

לאחר כל תאונת דרכים, גם אם נראה שהיא קלה למדי, יש לפנות למרפאה וטרינרית. גם בפגיעות קלות יחסית, טראומת הפגיעה מחייבת טיפול ראשוני.
כמו כן תיעשה בדיקה גופנית נרחבת ובדיקות אבחוניות לאיתור מוקדם של פגיעות המחייבות טיפול.
 
תאונת דרכים כלב חתול


הפגיעות הצפויות:
 
פגיעות פנימיותפגיעה בריאות, עלולה לגרום לדימום תוך ריאתי או להצטברות נוזלים ואוויר בחלל בית החזה. מצב זה מחייב טיפול חירום לניקוז האוויר או הנוזלים שהצטברו. פגיעה באיברים בחלל הבטן, כגון: קרע בכבד, טחול, קרע בשלפוחית השתן או בצינורות השתן. התוצאה הצטברות דם או שתן בחלל הבטן. טיפול בהתאם לפגיעה, ועל פי הצורך כירורגי או רפואי על ידי  נוזלים, מעקבים, ועוד.
 
קרע בסרעפת – (Diaphragmatic Hernia) הסרעפת הינה שריר המפריד בין חלל הבטן לחלל בית החזה, ומונע מאיברי הבטן השונים להפריע לפעולת הריאות. רוב קרעי הסרעפת מקורם בפגיעות רכב. לאחר הפגיעה איברים שונים חודרים לבית החזה, וגורמים למצוקה נשימתית, אשר עלולה להוביל למוות. התיקון הוא כירורגי, לאחר ייצוב מצבו הכללי של הכלב/חתול.
 
עור  ורקמות רכות– הפגיעה היא בדרך כלל בגפיים, ונגרמת עקב גרירת בעל החיים על הכביש. התוצאה היא שחיקה נרחבת של העור והרקמות הרכות עד לאיבוד שטחי עור נרחבים ומסת שריר ניכרת, ולעיתים אף פגיעה בעצמות. הטיפול במקרים אלו יכלול הטרייה (הסרת רקמות מתות), חבישות חוזרות למשך שבועות רבים ואנטיביוטיקה, עד להחלמה מלאה של האזור הפגוע.
 
פגיעות עצם – שברים בגפיים, שברי אגן, ועמוד שדרה ואף פגיעות לסת וראש נפוצים בפגיעת מכונית. הטיפול ייעשה בהתאם לסוג השבר, ולאחר ייצוב בעל החיים מפגיעות אחרות.
 
פגיעות ראש קשות – במידה וקיימת פגיעה מוחית, יש לצפות לזמן החלמה של מספר שבועות. לעיתים יש צורך בהאכלה ובמתן מים בתקופת ההחלמה, אך במקרים רבים פגיעות,
שנראות ללא סיכוי בתחילת הדרך, מגיעות להחלמה מלאה.

בכל שאלה אפשר לפנות אל אחת ממרפאות חברי/ות ארגון הווטרינרים