האם בעלי חיים גזעיים בריאים יותר מבעלי חיים מעורבים? וגם כיצד בוחרים בעל חיים?
ד"ר זאב גאנז, מומחה לרפואת כלבים וחתולים
 
קיים הרבה מאד בלבול בקרב אוהבי החיות בכל מה שקשור לבריאותם של בעלי חיים גזעיים לעומת בעלי חיים מעורבים.
נפתח במספר הגדרות:

כלב (או חתול) גזעי: הוא כלב שנולד כתוצאה מהרבעה מתוכננת בין כלב וכלבה מאותו גזע – בעלי תעודות, שהרבעתם אושרה מראש על ידי רכז הגזע הרלבנטי.

הגורים מהרבעה כנ"ל נבדקים על ידי רכז הגזע סביב גיל 6 שבועות וכל עוד הם לא סובלים ממומים רפואיים חמורים או סוטים מבחינת המראה מדרישות הגזע, גם להם מוציאים תעודות המעידים על "גזעיות". גורים שמזוהים כבעלי מומים רפואיים משמעותיים או סוטים במראה מדפוס המראה של הגזע, אינם מקבלים תעודות ואינם "זכאים" להשתתף בתערוכות או להרביע דורות עתידיים.

כלב או חתול שנולדו מהרבעה של שני כלבים או חתולים שנראים "גזעיים" אך אינם בעלי תעודות, אינם בעלי חיים גזעיים – גם אם המגדל משווק אותם כ"גזעיים ללא תעודות".

קצת על גנטיקה ורפואה. התפתחות תאי הגוף והרקמות של בעלי החיים (כולל בני האדם) נשלטים על ידי הדנ"א שלנו. הדנ"א שלנו בנוי משרשראות מולקולאריות ארוכות שעליהם יושבים גנים שאחראים להתפתחות זו ולתכונות השונות שלנו. לכל גן בגוף ישנם שני "עותקים" – אחד מורש לצאצא מהזכר (האב) והשני מהנקבה (האם).

מוטציות הינן פגמים בדנ"א שקורים באופן ספונטאני תוך כדי התחלקות התאים והכפלת הדנ"א או מועברות בתורשה מההורה שבו קרתה מוטציה, לצאצא שלו. למרבית המוטציות אין שום חשיבות רפואית אך כאשר מוטציה שכזו "נופלת" במקרה על גן חשוב בדנ"א הדבר יכול לגרום למום או מחלה משמעותית בבעל החיים שנושא את המוטציה.
  
ישנם מקרים בהם מספיקה מוטציה בעותק אחד בלבד של הדנ"א על מנת לגרום למחלה אך במרבית המקרים נדרשת להופיע אותה מוטציה בשני העותקים על מנת לגרום למחלה בבעל החיים. ישנן מחלות רבות אשר מושפעות אפילו משילוב של מספר גנים פגומים ולא רק גן בודד על מנת לגרום למחלה.
גזעי בעלי חיים נוצרו כתוצאה מהרבעה של בעלי חיים מאד דומים במשך מאות שנים על מנת לגרום להם להיות דומים ככל הניתן גם במראה וגם בתכונות האופי. במהלך דורות רבים של הרבעות נוצרת "קרבה" גנטית בין הפרטים שבגזע ובמידה וחלה מוטציה בפרט כלשהו בגן חשוב לפני 100 או 150 שנה, גדל הסיכוי שהגן "יתפשט" בגזע ובהרבעות עתידיות ייפגשו שני עותקים "פגומים" של גן חשוב או אפילו של קבוצת גנים פגועים. אי לכך עולה השכיחות של מחלות גנטיות בחתולים וכלבים גזעיים.

כמעט לכל "גזע" של כלב או חתול ישנן מחלות גנטיות כאלה ואחרות: מחלות לב בחתולים בריטיים, כלבי דוג דה בורדו וכלבי קבאליר קינג צ'ארלס ספניאל. פריצות דיסק בכלבי תחש ובולדוג צרפתי, אסטמה בחתולים סיאמיים, בעיות נשימה בכלבים פחוסי אף כדוגמת הבולדוג או הפאג, ניוון רשתית שמובילה לעיוורון בפודלים, בעיות אגן בגזעי כלבים גדולים, סרטן בכלבי ברניז והרשימה עוד ארוכה מאד.

מקובל לחשוב על כלבים מעורבים ככלבים בריאים יותר ועל פניו הדבר נכון. בשל העובדה שכלבים מעורבים אינם תוצאה של הרבעה בין כלבים בעלי קרבה גנטית, הסיכוי ששני גנים "פגומים" ייפגשו בצאצא קטנים מאד. יחד עם זה, אם כלב מעורב הוא תוצאה של הרבעה בין שני כלבים גדולים ששניהם נשאים של גנים לאגן לא תקין, גם בכלב המעורב יכולה להתפתח מחלת אגן גנטית.

מכיוון שלמרבית בעלי החיים הגזעיים יש נטייה גנטית למחלות אופייניות (שונות לכל גזע) בחלק ממועדוני הגידול ישנן הנחיות לבדיקות סקר שיש לבצע לכלבים מרביעים לפני שהם מקבלים אישור להרבעה.

חשוב לזכור שלא לכל המחלות יש בדיקות סקר! לחלק מהמחלות יש בדיקות סקר אשר מקטינות את הסיכון לפתח מחלה מסוימת אך לא מבטלות אותה לחלוטין (למשל צילומי אגן לשלילת מחלות אגן) וישנם מגדלים (לרוב מרביעים ביתיים שלא מתכננים להוציא תעודות לגורים – "גזעיים ללא תעודות") שכלל לא טורחים לבצע בדיקות סקר גם כאשר הבדיקות הנ"ל קיימות.
 
 
אז מה ניתן לעשות:
לפני שמאמצים או רוכשים כלב או חתול מומלץ לבדוק היטב מה יידרש על מנת לטפל בבעל החיים בצורה אופטימאלית!
המקור הטוב ביותר לקבל ממנו את הייעוץ הנ"ל הוא הוטרינר! מרבית הוטרינרים ישמחו לתת ייעוץ מקדים לפני אימוץ או רכישה של בעל חיים חדש!
במידה ומחליטים לרכוש כלב או חתול גזעיים מומלץ לקרוא וללמוד על הבעיות האופייניות של הגזע וכן על האופי הצפוי על מנת לוודא שהחיה תתאים לסגנון החיים בבית החדש. גם פה, בהקשר לבעיות הרפואיות רצוי להתייעץ עם וטרינר לגבי הבדיקות שניתן או כדאי לבצע לפני הרכישה (לגור או להוריו). ניתן גם להתייעץ עם רכז הגזע לגבי בדיקות שעל המגדל חובה לבצע וכן על ההיסטוריה של קווי הגידול הרלבנטיים.

לסיכום, אימוץ או קנייה של בעל חיים חדש אסור שתהיה החלטה ספונטאנית. מדובר בקבלת אחריות כבדה ומומלץ לבצע עבודת מחקר רצינית לפני שמתקדמים הלאה וזוכים לגדל חיית מחמד.

רוצים להתייעץ ? בואו לעמוד "ארגון הווטרינרים לשרותך"