גור כלבים חדש בבית

מזל טוב! יש גור חדש בבית, מה צריך לעשות כדי להנעים את השהות המשותפת שלכם יחד?

סביבה
יש לאפשר מקום סגור וחמים שיאפשר לגור להתכרבל ולשמור על חום גופו אך עם זאת גם על אוורור מספק בקור ובחום. ניתן להוסיף בובה שעירה (ללא חלקים אותם ניתן לבלוע) על מנת שלא ירגיש בודד, בעיקר בימים הראשונים לאחר הפרדתו מאמו ומאחיו. עדיף לתחום את מיקום השינה של הגור, דבר המסייע לחינוך לעשיית צרכים (הגור לא יעשה צרכים במקום מרבצו) וכן עשוי לסייע בקביעת גבולות המותר והאסור לגור ("לך למקום", לאחר שביצע משהו שאסור) .
 
איך לטפל בגור כלבים חדש ?

אוכל
לגורים צעירים מאוד, בני מספר ימים עד 4 שבועות יש לספק מזון תחליפי לחלב כלבה. ניתן להשיג במרפאה הווטרינרית או בחנויות לחיות המחמד ויש להאכיל כל שעתיים עד שלוש על ידי בקבוק עם פטמה מתאימה. בזמן ההאכלה יש להקפיד על אטיות , התאמה ליניקת הגור ותנוחה שתאפשר יניקה תקינה ולא ללא שאיפה של המזון אל קנה הנשימה. יש לוודא שתחליף החלב מוגש בטמפרטורה חמימה (להזהר מגרימת כוויות!).
במידה ואין להשיג מזון תחליפי ניתן להאכיל במזון תינוקות מרוכז פי-2.
 
גורים מגיל 4 שבועות ניתן להתחיל להאכיל במזון גורים יבש המורטב במים. בהדרגה יש להפסיק להרטיב את המזון ולתת מזון גורים יבש עד גיל שנה וחצי (ברוב הגזעים). עדיף לא להרגיל לשאריות ביתיות, גם כיוון שאין צורך וגם למטרות חינוך עתידי. יש לספק כלי מים גדול ונקי באופן חופשי כל היום והלילה. יש לתת 2-6 פעמים ביום בהתאם לגילו של הגור. עדיף גם בגיל בוגר לחלק את הארוחות לפעמיים ביום לפחות, בעיקר בגזעים גדולים. על כל שק מזון יש טבלת האכלה שמפרטת כמות מזון יומית לפי שלב החיים, לפי מצב גופני ומשקל. כדאי להאכיל לפי טבלה זו ולהתייעץ בוטרינר/ית שלכם.

צרכים
ניתן להתחיל להרגיל גורים לעשיית צרכים על גבי עיתון הספוג בריחות ההפרשות שלהם כבר מגיל כ- 5 שבועות. יש להקפיד על יציאות תכופות עם הגור, בכל פעם שהוא נראה רוצה לעשות את צרכיו. חשיבות גדולה יש ליציאה מיד עם הקימה בבוקר וכחצי שעה לאחר הארוחה. יש גורים שעושים צרכים מיד עם סיום הארוחה. יש לתת צ'ופר על ידי ליטוף או פינוק כשעושה את הצרכים על פי הרצוי. יש לגעור במילה קבועה וקצרה הנאמרת באופן אסרטיבי כשעושה צרכים לא על פי הרצוי.

חיסונים
חיסון משושה- הוראות השימוש משתנות לפי היצרן הספציפי. בד"כ: גורים מגיל 6 שבועות, סדרה של 3 חיסונים. החיסון הוא כנגד 6 וירוסים וחיידקים התוקפים את הגור והכלב הבוגר. החיסונים מתבצעים ברצף, כל 3-4 שבועות. חיסון נגד כלבת (בגיל שלושה חודשים לפי החוק בישראל, יחד עם סימון בשבב). כלבים בוגרים יש לחסן משושה וכלבת, פעם בשנה. רצוי להמנע מיציאה לטיולים בסביבה שעלולה להיות מזוהמת עד סיום סדרת הגורים הראשונית.
 


טיפולים מונעים 
טיפול נגד תולעי מעיים ניתן בהתאם להמלצות הוטרינר/ית כל 3-6 חודשים (במתן יחיד או עם חזרה לאחר 10 ימים), בסירופ או בכדורים. יש להקפיד במקביל על טיפול פרעושים סדיר, כיוון שהתולעים הנפוצות (תולעי סרט) מקורן בפרעושים או חלקיהם הנבלעים על ידי הכלב.

טיפול כנגד תולעת הפארק מחלה חדשה יחסית בארץ, קטלנית ומסוכנת, עלולה לפגוע בכלבים האוכלים בחוץ חיפושיות בסביבת זבל והפרשות. הטיפול מתבצע בהזרקה, בד"כ כל 3 חודשים, הוא מהווה טיפול ההורג את אוכלוסיית התולעים הקיימת בכלב בזמן נתון ולא מהווה חיסון עתידי. עוד מידע על תולעת הפארק אפשר למצוא כאן.
 
טיפול נגד פרעושים
יש להקפיד על טיפול חודשי, עדיף על ידי אמפולות בטפטוף בעורף. בחודשי הקיץ בעיקר. הקפדה על טיפול נגד פרעושים מסייעת במניעת תולעים המועברות על ידי פרעושים. שאל את הווטרינר שלך מהו הטיפול הטוב ביותר כנגד פרעושים עבור כלבך.

טיפול נגד קרציות
בהתאם ליצרן הספציפי, ניתן לשים קולר מגיל 3-5 חודשים, הקולרים עמידים למספר חודשים. טיפול זה חשוב מאוד למניעת קדחת קרצית שהיא מחלה שכיחה בארץ. שאל את הווטרינר שלך מהו הטיפול הטוב ביותר כנגד קרציות עבור כלבך. יש אמפולות שיעילות נגד פרעושים וקרציות גם יחד.
 
אילוף
ניתן ללמד פקודות בסיסיות והקניית הרגלי משמעת בדרך כלל מגיל 3-4 חודשים לרוב כדאי לבצע זאת בשילוב מאלף מוסמך. ניתן להתייעץ כמובן גם עם הווטרינר המטפל של כלבך לגבי נושאים ספציפיים.
 
והכי חשוב לא לשכוח: 
חום ואהבה סבלנות והבנה יבנו חיי אמון בינך לבין כלבך החדש!

בכל שאלה - אפשר לפנות אל אחד/אחת מחברי הארגון

בהצלחה!