אפילפסיה פירכוסים עוויתות אצל כלבים וחתולים


עוויתות הן תנועות לא רצוניותהחוזרות על עצמן בתדירות גבוההבין אם מתרחשות באיבר מסויםכגוןרגל קדמיתאחורית ושרירי הפנים ובין אם מתרחשות בכל הגוף.

עוויתות מתרחשות עקב איתות עצבי לא תקין שמגיע בד"כ מהמוחאשר גורם לכיווץ והרפיית שרירים בתכיפות גבוהה מאוד.

מצב של עוויתות ממושכות מעל דקות או מספר התקפי עוויתות בזמן קצר מסכן חייםומחייב פנייה מיידית לווטרינר יש לשים לב להתנהגות הכלב לפני האירוע ולאחריו.

בהרעלות עוויתות מתמשכות זמן רב עד לטיפוליש לפנות מייד למרפאה ווטרינרית.

 

הגורמים לעוויתות רבים ומגוונים:

* הרעלות – בעיקר הרעלות של זרחנים אורגנים (חומרי הדברה)אך גם רעלים נוספים עלולים לגרום לעוויתות.

לרוב יראו הקאות ושלשולים בנוסף לעוויתותשהולכות ומתגברות בעוצמתן.

* היפוגליקמיה "נפילת סוכר", ירידה דרמטית של רמת הגלוקוז(סוכר) בדםתתרחש בעיקר בחתלתולים ובכלבלבים בתת תזונהבכלבים זעירים או בעת מחלות שונותכגון דלקות זיהומיות באברים שונים בגוףספסיסאלח דםבגידולים המייצרים אינסולין ברמות גבוהות וגידולים הצורכים כמות גדולה של גלוקוז.

* התייבשות חמורהופגיעה במאזן המלחים בגוף בעיקר על רקע של היפונתרמיה (ירידה ברמת הנתרן בדם).

* דלקות של קרומי המוח או של המוח על רקע זיהומי-חיידקיויראליטפילי או על רקע לא זיהומי אלא סטרילי. ישנן מחלות אוטו-אימוניות בהן הגוף תוקף את הרקמות (מוח או קרומיו) והוא הגורם לדלקת.

* גידולים במוח – ראשוניים או גרורות.

* הידרוצפלוס – בדרך כלל בכלביםאך קיים גם בחתוליםהצטברות נוזלים בחלל הגולגולתמצב מולד או נרכש עקב טראומת ראשבדרך כלל הגור הקטן ביותר בשגרבעלי פגם זה הם בעלי מראה אופייני של ראש גדול – מצח גבוה ומרפס (פונטנלהפתוחבמצבים קלים כלבים אלו חיים ברווחה בעזרת טיפול מתאיםאם חלה החמרהניתן לבצע טיפול כירורגיהמאפשר ניקוז הנוזלים.

* אפילפסיה – עוויתות ללא מחלה נלוויתהתקף העוויתות יחל לעיתים בסימני אי נוחות ובהיצמדות הכלב לבעליוההתקף עצמו יכול להיות מלא או חלקי ופעמים רבות חיית המחמד אינה שולטת על הסוגריםלאחר ההתקף חיית המחמד תיראה מעט המומהתיגש לשתותותחזור לפעילות תקינה תוך מספר דקות.

* היפו-קלצמיה- רמת סידן נמוכה מדי בדם. בד"כ בכלבות מגזעים קטנים סביב תחילת ההנקה של גורים. נפוץ בהמלטות עם מספר גדול של גורים. ירידה ברמת הסידן יכולה להגרם גם עקב מחלות הורמונליות והשפעה של גידולים סרטניים מסוימים.

 

טיפול בעוויתות:

כאשר הפירכוסים נמשכים מעל דקותאו מספר התקפים קצרים יותר החוזרים על עצמם בזמן קצרנחוץ טיפול דחוף. יש לפנות מיידית לווטרינר.

יש להמנע ממתן תרופות בבית, ללא בדיקה ופיקוח של וטרינר/ית.

בזמן התקף: יש להזהר שלא להחדיר אצבעות  אל פיו של הכלב המפרכס, כיון שהוא אינו שולט בשריריו ועלול לנשוך בטעות.

ראשית יינתן טיפול תרופתי להפסקת העוויתות ללא קשר לגורם הראשוני עקב הסכנה לפגיעה מוחית קשה.

במקביל יחל תהליך אבחוני מקיף על מנת לאתר את הגורם הראשוניבמידה ואובחן הגורםהטיפול יהיה בהתאם לבעיה.

 

כלבים אפילפטיים יכולים לחיות שנים ארוכות ובאיכות חיים טובה עם טיפול מתאים.
 
מומלץ לבצע אחת לחצי שנה בדיקת דם של תפקודי כבד לגילוי מוקדם של נזקים העלולים להיגרם בשימוש כרוני בתרופות אנטי אפילפטיות.

שאלות? אפשר ליצור קשר עם אחד/אחת מחברי/ות הארגון שלנו כאן (קישור)